Įeiti
Publikuoti: 2020-07-10. Atnaujinta: 2022-10-12

Suskystintų naftos dujų balionų šalinimo planas


​​​​​​​​​​Įvertinus pavojų, kurį kelia nesaugiai daugiabučiuose namuose naudojami dujų balionai, ir siekiant užtikrinti gyventojų saugumą, Energetikos ministerija dar 2019 m. parengė veiksmų planą, pagal kurį iš trijų (dviejų, jei mansardoje įrengtos gyvenamosios patalpos) ir daugiau aukštų daugiabučių namų iki 2022 m. pabaigos turės būti pašalinti dujų balionai.  

Šiam tikslui pasiekti (pagal Priemonės „Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimas kitais energijos šaltiniais" finansavimo sąlygų aprašą) Vyriausybė iš biudžeto skyrė 10 mln. Eur, iš kurių valstybės parama vienam butui, pašalinus dujų balioną, sieks iki 726 Eur su PVM.

Valstybės subsidijos, renkantis alternatyvius energijos šaltinius:

  • Iki 242 Eur su PVM subsidija daugiabučių namų bendrųjų inžinerinių elektros ar gamtinių dujų sistemų įrengimui ir (ar) pertvarkymui laiptinėse bei bendros paskirties patalpose.
  • Iki 242 Eur su PVM subsidija butų elektros instaliacijos ar dujų sistemos pertvarkymui.
  • Iki 242 Eur su PVM įrangos, reikalingos naujam energijos šaltiniui naudoti (elektrinės arba dujinės viryklės), įsigijimui.

Siekiant, kad eksploatuojamų dujų balionų būtų atsisakyta kuo greičiau ir galimybė gauti valstybės paramą nesukeltų papildomų administracinių rūpesčių gyventojams, paraiškas kompensacijoms gauti turės teikti daugiabučio namo butų ar kitų patalpų savininkų įgaliotas asmuo, bendrija ar administratorius, veikiantys sudarytos ir viešajame registre įregistruotos jungtinės veiklos sutarties ar kitu  Civiliniame kodekse numatytu atstovavimo pagrindu.

Aplinkos ministerijos Aplinkos projektų valdymo agentūrai ne vėliau kaip iki 2022 m. vasario 1 d. paskelbus pirmąjį kvietimą interneto svetainėje www.apva.lt., daugiabučių namų gyventojai, kurių namai yra įtraukti į Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) parengtus sąrašus, pagal kuriuos juose numatoma keisti dujų balionus alternatyviais energijos šaltiniais, ne vėliau kaip iki šių metų birželio 1 d., turės apsispręsti ir pasirinkti alternatyvų energijos šaltinį – elektrą arba gamtines dujas, jeigu iki namo jau yra įrengti gamtinių dujų įvadai.

Norintieji pasinaudoti valstybės teikiama negrąžinama parama,  darbus turės atlikti nuo paraiškos pateikimo dienos iki 2022 m. lapkričio 30 d., pateikiant darbų užbaigimo aktus ir kitus privalomus dokumentus.

SVARBU. Daugiabutis namas, kuriame numatoma vykdyti projektą, turi būti įtrauktas į VERT viešai skelbiamą daugiabučių namų, kuriuose maistui ruošti naudojami dujų balionai, sąrašą.

2020 m. valstybės parama pasinaudojo 309 daugiabučių namų gyventojai iš 45 savivaldybių, dujų balionai pašalinti iš 5860 butų. Gyventojams išmokėta subsidijų suma siekia 3,86 mln. Eur.

Per 2020 ir 2021 metus dujų balionų keitimui alternatyviais energijos šaltiniais daugiabučiuose namuose buvo skirta 14,5 mln. eurų parama, kurios dėka iš 857 daugiabučių buvo pašalinti 18 341 vnt. dujų balionų. 2022 m . suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais programai  iš valstybės biudžeto skirti dar 9,582 mln. Eur.

Daugiabučiai namai savivaldybėse, dalyvaujantys Plane 2022-01-01:

snd statistiika 2.JPG

Lietuvos energetikos instituto mokslininkų atlikta studija parodė, kad 50 litrų balionuose parduodamų suskystintų naftos dujų kainos ir elektros kainos, kurią sumokėtume ruošdami maistą ant indukcinės viryklės, skirtumas yra minimalus. Elektra ruošti maistą vidutiniškai yra tik 0,90 Eur. per mėnesį brangiau. Tačiau saugumo požiūriu nauda nepalyginamai didesnė – maistui ruošti nenaudojant dujų balionų, tai yra ant elektros viryklės ar prisijungus prie gamtinių dujų skirstymo tinklo, užtikrinamas didesnis saugumas ne tik butui, bet ir visam namui, nes nėra baliono sprogimo pavojaus. Kartu tai yra gerokai patogiau – nereikia keisti dujų balionų ir juos eksploatuoti pagal nustatytus reikalavimus ir taip patirti papildomų išlaidų.

Suskystintų naftos dujų balionų, naudojamų daugiabučiuose namuose, pakeitimo 2019–2022 metais veiksmų planą (atnaujintą 2022 m.) galite rasti  či​a​.

Suskystintų naftos dujų balionų daugiabučiuose pakeitimas kitais energijos šaltiniais priemonės finansavimo sąlygų aprašą galite rasti č​ia.

Informacija daugiabučių namų administratoriams ir bendrijoms! VERT skelbia rangovų, vykdančių elektros įrenginių įrengimo ir eksploatavimo veiklą, sąrašus (sąrašas 1; sąrašas 2​). Rangovai privalo turėti galiojantį profesinės civilinės atsakomybės draudimą, kaip nustatyta Energetikos įstatymo 221 straipsnyje.


​Dėl suskystintų naftos dujų (SND) balionų daugiabučiuose pakeitimo kitais energijos šaltiniais
Kodėl turiu keisti dujų balioną?
Daug metų naudoju dujų balioną ir nieko nenutiko, kodėl dabar turiu keisti?
Ką man daryti, norint atsisakyti naudoti dujų balioną maistui ruošti?
​Kur kreiptis, norint atsisakyti dujų baliono?
​Ar man pačiam reikės išvežti balioną?
Kiek man kainuos pakeisti dujų balioną?
Nenoriu keisti baliono, iki šiol jį saugiai naudojau. Kas man bus?
Jei mano namas nuspręs atsisakyti dujų balionų, o aš jo nenaudoju, man reikės kažką daryti ar keisti?


Įmonės, kurios vykdo suskystintų naftos dujų balionų priežiūrą SĄRAŠAS


Daugiabučių namų, dalyvaujančių balionų šalinimo plane numatytų priemonių įgyvendinime, sąrašai pagal savivaldybes.

  
  
plėsti Savivaldybė : ​Alytaus miesto savivaldybė ‎(7)
plėsti Savivaldybė : ​Alytaus rajono savivaldybė ‎(5)
plėsti Savivaldybė : ​Anykščių rajono savivaldybė ‎(4)
plėsti Savivaldybė : ​Birštono rajono savivaldybė ‎(1)
plėsti Savivaldybė : ​Biržų rajono savivaldybė ‎(2)
plėsti Savivaldybė : ​Druskininkų savivaldybė ‎(2)
plėsti Savivaldybė : ​Elektrėnų savivaldybė ‎(2)
plėsti Savivaldybė : ​Ignalinos rajono savivaldybė ‎(3)
plėsti Savivaldybė : ​Jonavos rajono savivaldybė ‎(4)
plėsti Savivaldybė : ​Joniškio rajono savivaldybė ‎(4)
plėsti Savivaldybė : ​Jurbarko rajono savivaldybė ‎(5)
plėsti Savivaldybė : ​Kaišiadorių rajono savivaldybė ‎(5)
plėsti Savivaldybė : ​Kalvarijos savivaldybė ‎(3)
plėsti Savivaldybė : ​Kauno miesto savivaldybė ‎(9)
plėsti Savivaldybė : ​Kauno rajono savivaldybė ‎(3)
plėsti Savivaldybė : ​Kazlų Rūdos savivaldybė ‎(2)
plėsti Savivaldybė : ​Kėdainių rajono savivaldybė ‎(9)
plėsti Savivaldybė : ​Kelmės rajono savivaldybė ‎(8)
plėsti Savivaldybė : ​Klaipėdos miesto savivaldybė ‎(11)
plėsti Savivaldybė : ​Klaipėdos rajono savivaldybė ‎(5)
plėsti Savivaldybė : ​Kretingos rajono savivaldybė ‎(8)
plėsti Savivaldybė : ​Kupiškio rajono savivaldybė ‎(4)
plėsti Savivaldybė : ​Lazdijų rajono savivaldybė ‎(5)
plėsti Savivaldybė : ​Marijampolės savivaldybė ‎(7)
plėsti Savivaldybė : ​Mažeikių rajono savivaldybė ‎(4)
plėsti Savivaldybė : ​Molėtų rajono savivaldybė ‎(6)
plėsti Savivaldybė : ​Neringos savivaldybė ‎(2)
plėsti Savivaldybė : ​Pagėgių savivaldybė ‎(2)
plėsti Savivaldybė : ​Pakruojo rajono savivaldybė ‎(4)
plėsti Savivaldybė : ​Panevėžio miesto savivaldybė ‎(5)
1 - 30Pirmyn
Kontaktai

Finansavimo sąlygos/mokėjimai/atsiskaitymas/administravimas: tel. +370 678 84180​, el. p. [email protected].

Įvairios iniciatyvos/koordinavimas/kontrolė: Gedimino pr. 38, LT-01104, Vilnius. Tel. (8 5) 203 4696, faks. (8 5) 203 4692, el. p. [email protected]
Paraiškų dėl SND balionų šalinimo ir reikalingo elektros (ar dujų) galios poreikio užtikrinimo iki daugiabučio ir Sprendimo apie SND balionų keitimą pateikimas, pasirenkant kitą energijos šaltinį: tel. 8 617 96546, el. p. [email protected].
Daugiabučių namų adresų sąrašas: tel. 8 800 20500, tel. 8 (659) 61 935, el. p. [email protected].
Namo aprūpinimo energija būdo pasirinkimo/namo vidaus instaliacijos rangos darbai: gyventojai, privalo kreiptis į savo namo BNO valdytojus.