Įeiti
Publikuota: 2019-01-23. Atnaujinta:

Europos Komisija skyrė paramą Baltijos šalių energetikos sistemos sinchronizacijos projektui


2019 m. sausio 23 d. Europos Komisija paskelbė apie skiriamą finansavimą Baltijos šalių energetikos sistemos sinchronizacijai su kontinentinės Europos tinklais: trims Baltijos šalims iš Europos infrastruktūros tinklų priemonės (angl. Connecting Europe Facility, CEF) iš viso skirta 323 mln. Eur, iš šios sumos 125 mln. Eur – Lietuvos elektros energetikos sistemai. Pranešimą anglų k. rasite čia (EN).

Valstybinė kainų ir energetikos kontrolės komisija 2018 m. rugpjūčio mėn. suderino Lietuvai tenkančią bendro intereso projekto „Baltijos šalių elektros energijos sistemos integravimas į Europos tinklus ir sinchronizavimas su jais" investicijų dalį, o 2018 m. rugsėjo 6 d. Lietuvos, Latvijos ir Estijos reguliuotojai pasirašė bendrą Baltijos šalių nacionalinių reguliavimo institucijų kaštų pasidalinimo susitarimą.

ES lėšomis bus finansuojama 75 proc. I etapo sinchronizacijos projektų vertės – tai maksimali galima parama energetikos infrastruktūros projektams. Lietuvoje vykdant I etapo darbus,  lėšos bus skiriamos perdavimo tinklo infrastruktūrai, reikalingai užtikrinti Baltijos valstybių energijos sistemų integravimąsi į kontinentinės Europos tinklus.

Visas sinchronizacijos projektas bus įgyvendinamas 3 etapais, investuojant į Baltijos šalių elektros energijos perdavimo sistemas, taip pat sinchronizavimui reikalingus valdymo sistemų atnaujinimus, sustiprinimą, kas leis užtikrinti patikimą Baltijos šalių elektros energijos sistemų veikimą, integruojant jas į Europos tinklus ir sinchronizuojant su jais.