Įeiti
Publikuota: 2021-11-24. Atnaujinta: 2021-11-24

Ką daryti vartotojui, jeigu įmonė nevykdo įsipareigojimo padidinti elektros leistinąją naudoti galią?


​​​Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO), kilusį dėl įmonės galimai neteisėtų veiksmų vėluojant suteikti leistinosios naudoti galios didinimo paslaugą objekte, nutarė, jog vartotojo reikalavimas nepagrįstas.

Vartotojas kreipėsi į VERT dėl ESO galimai neteisėtų veiksmų vėluojant suteikti leistinosios naudoti galios didinimo paslaugą objekte. Vartotojas prašė VERT įpareigoti ESO vykdyti sutartį ir padidinti leistinąją naudoti galią objekte.

VERT, išnagrinėjusi ginčo aplinkybes, nustatė, jog vartotojas su ESO sudarė sutartį. Įmonė įsipareigojo vartotojui leistinosios naudoti galios paslaugą objekte suteikti per 85 k. d., tačiau, dėl visame pasaulyje sutrikusio medžiagų tiekimo ir laiku negauto galios transformatoriaus, paslaugos nesuteikė iki šiol. ESO informavo vartotoją apie dėl nuo jos nepriklausančių objektyvių priežasčių sutarties įvykdymo termino nukėlimą ir apie tai informavo  vartotoją, kas reiškia, kad įmonė  įvykdė pareigą informuoti apie sutarties įvykdymo termino sustabdymą.

Teisės aktų nuostatos numato, kad sutartis jos šalims turi įstatymo galią. Sutartis įpareigoja atlikti ne tik tai, kas tiesiogiai joje numatyta, bet ir visa tai, ką lemia sutarties esmė arba įstatymai.

Esant galiojančiai sutarčiai, kuria ESO yra įsipareigojusi padidinti leistinąją naudoti galią objekte, šis įsipareigojimas bus privalomas iki sutarties įvykdymo arba šalių bendru sutarimu ar vienos iš šalių iniciatyva teisės aktuose arba sutartyje numatytais atvejais inicijuoto sutarties pasibaigimo arba iki jos nuostatų, susijusių minėta įmonės pareiga, pakeitimo.

VERT nutarė, jog nėra pagrindo įpareigoti įmonę tenkinti vartotojo prašymą, nes įmonė suteikti galios didinimo paslaugą objekte vėluoja dėl nuo jos nepriklausančių aplinkybių. ESO nesiekia sutarties nutraukti, deda pastangas sutarčiai įvykdyti ir  sutinka mokėti vartotojui sutarties nuostatomis įtvirtintas netesybas, t. y. 0,02 proc. nuo sumokėtos prijungimo įmokos dydžio delspinigių už kiekvieną uždelstą dieną, jei vartotojas dėl netesybų mokėjimo kreipsis į ESO.

Išsamiai susipažinti su VERT ginčų nagrinėjimo praktika galite ČIA.

​