Įeiti
Publikuota: 2022-04-04. Atnaujinta: 2022-04-04

VERT išsprendė ginčą vartotojo naudai: ESO įpareigota perskaičiuoti prijungimo prie elektros tinklų įmoką


​Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT), išnagrinėjusi ginčą, kilusį tarp vartotojo ir AB „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl ESO apskaičiuotos prijungimo įmokos prie elektros tinklų sumos pagrįstumo, nutarė, jog vartotojo reikalavimas pagrįstas ir įpareigojo ESO perskaičiuoti prijungimo įmoką.

Vartotojas kreipimesi į VERT nurodė, jog kreipėsi į ESO dėl objekto prijungimo prie elektros tinklų, pageidauta leistinoji galia – 5 kW. Vartotojas nurodė, kad už prijungimo darbus numatyta mokėtina suma jam pasirodė per didelė, todėl jis kreipėsi į ESO dėl prijungimo sąlygose numatytos rekonstrukcijos poreikio įvertinimo ir prijungimo įmokos pagrįstumo. Į pateiktą užklausimą išsamių paaiškinimų ESO nepateikė. Vartotojo teigimu, tokia didelė prijungimo įmokos suma jam buvo apskaičiuota nepagrįstai, todėl prašė VERT įpareigoti ESO perskaičiuoti prijungimo įmoką.

VERT, įvertinusi pateiktus duomenis, konstatavo, kad ESO didžiąją dalį vartotojui priskirto apmokėti geometrinio atstumo,  t. y. 152 m iš 168 m, sudaro rekonstruojama 0,4 kV oro linija. ESO nurodė, kad rekonstrukcijos poreikis atsirado dėl vartotojo objekto prijungimo, kad nebūtų pabloginta tiekiamos elektros energijos kokybė esamiems vartotojams.

Nustatyta, jog elektros energijos tiekimas 0,4 kV oro linija neatitinka kokybės standarto reikalavimų, t. y. įtampos nuostoliai šiuo metu minėtoje linijoje ties objekto prijungimo vieta sudaro 12,5 %. Minėtos aplinkybės reiškia, kad poreikis atlikti elektros tinklo pertvarkymus atsirado iki vartotojo kreipimosi į ESO dėl objekto prijungimo. Galiojantis teisinis reglamentavimas numato, jog tokiais atvejais, tinklų rekonstrukcijos darbai turėtų būti vykdomi ESO lėšomis bei neturėtų būti įtraukiami į vartotojui skaičiuojamą prijungimo įmoką. Prijungimo įmoka turėtų būti skaičiuojama vertinant tik su vartotojo objekto prijungimu susijusius techninius sprendinius. VERT įpareigojo ESO iš naujo apskaičiuoti prijungimo įmoką vartotojui ir per 30 dienų informuoti VERT ir vartotoją apie šio nutarimo vykdymo rezultatus.​

Išsamiai susipažinti su VERT ginčų nagrinėjimo praktika galite ČIA